اخبار سایت

آشنایی با تاریخچه هلال‌ احمر

دولت عثمانی در سال ۱۸۷۶ به جای استفاده از نشان صلیب سرخ از معکوس رنگ‌های پرچم خود یعنی هلال‌احمر در زمینه سفید برای جمعیت‌ملی خود استفاده کرد که بعدها بسیاری از کشورهای اسلامی آن را به عنوان نشان جمعیت‌ملی خود بکار بردند. جایگاه جمعیت هلال‌احمر از نظر عرف بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است. صلیب‌سرخ و هلال‌احمر بین‌المللی، بزرگترین شبکه بشردوستانه غیرسیاسی و امدادرسانی جهان محسوب می‌شوند.

امروزه در سطح بین‌المللی یکی از معیارهای سنجش میزان فعالیت‌های بشردوستانه و غیرسیاسی در هر کشور، وضعیت جمعیت ملی هلال‌احمر و صلیب‌سرخ و عدم وابستگی و غیرسیاسی بودن آن‌ها است.

عنوان سازمان بین‌المللی که با هدف تخفیف آلام انسانی و حفظ و پیشرفت بهداشت عمومی، بر طبق موافقتنامه ژنو در سال ۱۸۶۴ میلادی و در نتیجه تلاش ژن هنری دونان سوئیسی تشکیل شد، صلیب‌سرخ است.

در سال ۱۸۶۲ ژن هنری‌ دونان کتاب خاطره‌ای از سولفرینو  را شرح داد و خواستار تشکیل جمعیت‌های امدادی داوطلب برای تسکین آلام این‌گونه آسیب‌دیدگان از جنگ شد.

وی پیشنهاد داد که  خدمت به زخمی‌های نظامی، فعالیتی بی‌طرف محسوب شود و انجمن ژنوی امور عام المنفعه با علاقه وافر از پیشنهاد وی استقبال کرد.
در نتیجه، کنفرانسی بین‌المللی با شرکت نمایندگان ۱۶ کشور در ژنو تشکیل شد و موافقتنامه ۱۸۶۴ برای بهبود وضع مجروحان و رنجوران نظامی میدان جنگ تدوین شد و به امضای نمایندگان ۱۲ دولت از کشورهای شرکت‌کننده رسید. 

در آن بی‌طرف شمردن متصدیان خدمات پزشکی نیروهای مسلح، رفتار انسانی با زخمی‌ها و بی‌طرفی غیر‌نظامیانی که داوطلبانه به کمک مجروحان جنگ می‌شتابند و نیز علامتی بین‌المللی به منظور مشخص شدن اعضا و وسایلی که در این راه به کار می‌روند، پیش‌بینی شده بود.
به خاطر ملیت دونان، صلیبی سرخ بر زمینه‌ای سفید به تقلید از پرچم سوئیس به عنوان نماد و علامت آن انتخاب شد.

در سال ۱۹۶۳ میلادی، در ۸۸ کشور جهان جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ پدیدآمد و همچنین ۲ گروه بین‌المللی دیگر نیز مرکزشان در ژنو دایر بود. یکی کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ که در سال ۱۸۶۳ تأسیس شد و مرکب از ۲۵ تن از بزرگان سوئیس بود که هنگام جنگ به عنوان میانجی‌های بی‌طرف خدمت می‌کردند و دیگری اتحادیه جمیعت‌های صلیب‌سرخ که در سال ۱۹۱۹ تأسیس شد و هدفش کمک‌های متقابل و همکاری و توسعه  فعالیت‌های مربوطه در زمان صلح بود.

فعالیت صلیب‌سرخ بین‌المللی از پایان جنگ‌جهانی دوم توسعه فراوانی یافت. کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ (ICRC )، که مقر آن در ژنو  قراردارد، سازمانی است بی‌طرف، بی‌غرض و مستقل که وظیفه منحصراً‌ بشردوستانه آن عبارت است از: حفاظت از زندگی و کرامت قربانیان جنگ و نیز خشونت داخلی و یاری‌رسانی به آنها. فعالیت‌های کمیته بین‌المللی بر پایه مقررات حقوق بشردوستانه استوار است و در موارد سیاسی، دینی و عقیدتی بی‌طرف است.

تاسیس در ایران

دولت ایران در سال ۱۳۰۱ جمعیت ملی خود را تأسیس کرد، ولی به جای استفاده از نشان صلیب‌سرخ و یا هلال‌احمر علامت شیر و خورشید سرخ را به عنوان نشان جمعیت خود انتخاب کرد.

علامت شیر و خورشید در کنفرانس ژنو در سال ۱۹۲۹ به عنوان نشان سوم مورد حمایت بین‌المللی، به تصویب رسید. از آن پس ۳ نشان صلیب‌سرخ، هلال‌احمر و شیر و خورشیدسرخ به عنوان نشانه‌ای رسمی و بین‌المللی شناخته شد و نهایتاً در متن کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو مصوب ۱۹۴۹ به عنوان نشانه ۳ گانه بین‌المللی که تحت حمایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه قرار دارد به تصویب رسید.

پس از پیروزی انقلاب‌‌اسلامی و در سال ۱۳۵۹ دولت ایران با ارسال نامه‌ای به دولت سوئیس به عنوان امین و نگاهدارنده قراردادهای چهارگانه ژنو، اعلام کرد که استفاده از شیر و خورشید سرخ را به حالت تعلیق درآورده و به جای آن از نشان هلال‌احمر استفاده خواهد کرد. از آن پس جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت.


برگزاري دوره مسابقات توان افزایی امدادگران جمعیت هلال احمر هرمزگان

Pi_201497124329342.jpg

مسابقات توان افزایی امدادگران و نجاتگران استان هرمزگان با هدف ارزیابی توان علمی و عملیاتی نیروهای داوطلب جمعیت در حوزه امداد و نجات برگزارشد.


شرکت جوانان هلال احمر هرمزگان در صعود ارتفاعات دنا

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان هرمزگان به مناسبت ولادت هفتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام رضا (ع) اعضای سازمان جوانان هلال احمر سراسر کشوربه ارتفاعات دنا صعود خواهند کرد


برگزاري دوره تخصصی امداد (سرپناه اضطراری،اسکان موقت و اردوگاه)

Pi_20149613307659.jpg

دوره آموزش تخصصی امدادی سرپناه اضطراری،اسکان موقت و اردوگاه با حضور 37 نفر از امدادگران جمعیت در محل جمعيت هلال احمر شهرستان بندرخمیر و با حضور 26 نفر از امدادگران بندرعباس در محل جمعیت هلال احمر شهرستان بندرعباس به مدت 24 ساعت  تحت نظارت اداره برنامه ریزی و آموزشهای تخصصی معاونت امداد و نجات استان هرمزگان برگزار گردید.                                     


              


برگزاري دوره تخصصی امداد (تغذیه، آب و بهداشت در زمان اضطرار)

Pi_201496132539268.jpg

دوره آموزش تخصصی امدادی تغذیه، آب و بهداشت در زمان اضطراربا حضور 31 نفر از امدادگران جمعیت در محل جمعيت هلال احمر شهرستان پارسیان به مدت 24 ساعت تحت نظارت اداره برنامه ریزی و آموزشهای تخصصی معاونت امداد و نجات استان هرمزگان برگزار گردید.                                       


اردوی آمادگی دادرسان جمعیت هلال احمر استان هرمزگان

Pi_20149394911242.jpg

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان هرمزگان تیم دختران و پسران دادرس جمعیت هلال احمر استان هرمزگان تمرینات آمادگی خود را جهت شرکت در المپیاد آماده کشوری از ابتدای هفته جاری آغاز کردند.


تشریح رئوس برنامه های تحول راهبردی جمعیت هلال احمر با حضور خانم دکتر آذری در بندرعباس

Pi_2014929311642.jpg

خانم دکتر آذری رییس ستاد مدیریت تحول راهبردی جمعیت هلال احمر روز یکشنبه 9/6/93در جلسه ای باحضور مدیر عامل ، معاونین و کارشناسان جمعیت هلال احمر هرمزگانکه در سالن کنفرانس این جمعیت برگزار شد


معرفی کارمند نمونه جمعیت هلال احمر هرمزگان در هفدهمین جشنواره شهید رجایی

Pi_201483113294224.jpg

به گزارش روابط عمومي جمعیت هلال احمر هرمزگان در هفدهمين جشنواره  شهيد رجايي استان که همزمان با هفته دولت وبمناسبت چهارم شهريور  ماه((روز کارمند)) در سالن اجتماعات شرکت گاز سرخون وقشم ،با حضور عالي ترين مقام استان جناب  دکتر  جادري استاندار معزز ومعاونين ايشان  ومديران دستگاههاي اجرايي به همراه کارکنان ادارات استان برگزارشد


اعزام اعضای تیم دادرس دختران جمعیت هلال احمر استان هرمزگان به منجیل

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان هرمزگان روز دوشنبه 3شهریورماه تعداد14 نفر از اعضای تیم دادرس شرکت کننده در مسابقات المپیاد آماده استانی که موفق به کسب مقام دوم گردیده بودند به منجیل اعزام شدند شدند.


اجرای ویزیت رایگان بمناسبت گرامیداشت روز پزشک توسط جمعیت هلال احمرهرمزگان باهمکاری بسیج جامعه پزشکی سپاه ناحیه بندرعباس

Pi_2014831123111647.jpg

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال استان هرمزگان طرح ملی ویزیت رایگان هم زمان با بزرگداشت " روز پزشک " مصادف با اول شهریور ماه با مشارکت پزشکان داوطلب و همکاری بسیج جامعه پزشکی سپاه ناحیه بندرعباس اجرا گردید وطی سه روز از تاریخ 1/6/93 الی 3/6/93 نسبت به انجام ویزیت رایگان در محل خانه های داوطلب محلات ، مساجد ، روستاها و مطب پزشکان اقدام نمودند .